21.05.2019
Czym jest InBodyS10 i dlaczego tego potrzebujesz

Urządzenie InBody S10 to przenośne i zaawansowane urządzenie do analizy składu ciała oraz wody w organizmie, z możliwością badania w trzech różnych pozycjach: leżącej, stojącej i siedzącej.

InBody S10 jest wyposażone w tę samą zaawansowaną technologię BIA, co InBody 770, ale dzięki zastosowaniu elektrod przewodowych InBody S10 jest w stanie zaoferować analizę składu ciała osobom, które nie mogą z różnych względów zostać przetestowane w konwencjonalnej pozycji stojącej. Szczególnie polecane jest do badań pacjentów u których wskazane jest przeprowadzenie testu w pozycji leżącej jak również siedzącej.  Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze oraz  mobilnemu stelażowi, urządzenie można łatwo przesuwać między pomieszczeniami, co jest szczególnie przydatne w testach pacjentów przeprowadzanych w warunkach szpitalnych.

InBody S10, podobnie jak InBody 770, oferuje najdokładniejsze informacje na temat składu ciała. Wykorzystuje 6 różnych częstotliwości do analizy wody w organizmie i składu ciała, zapewniając 30 różnych wartości impedancji (łącznie dla wszystkich pięciu segmentów ciała), aby zapewnić jak najwyższą dokładność badania. Przenośny charakter i możliwość testowania osób, które muszą pozostać w łóżku, pozwalają urządzeniu InBody S10 w bardzo wygodny sposób dostarczyć istotnych danych o zdrowiu szerokiego grona pacjentów.

A oto jego kluczowe cechy:

1. Segmentalna analiza współczynnika ECW 

(przedstawiona na fragmencie wydruku z arkusza wyników)

Zdj.fragment arkusza wyników InBodyS10

InBody S10 jest w stanie dokładnie określić wartości pozakomórkowej i całkowitej wody w organizmie, aby uzyskać ogólny stosunek  tych dwóch wartości (ECW/TBW). Co ważniejsze, InBody S10 jest w stanie pójść o krok dalej i przekazać tę informację w podziale na pięć segmentów: w 2 kończynach dolnych, górnych oraz tułowiu. Współczynnik ECW nazywany jest również wskaźnikiem obrzęku.

Podczas gdy całościowy stosunek przedstawia ogólny obecny stosunek płynów jednostki, segmentalny współczynnik ECW jest jak szkło powiększające, pozwalając na dokładne monitorowanie rozkładu wody w każdym segmencie ciała.

Pacjenci, którzy muszą regularnie wykonywać pomiary wody w organizmie – lub pacjenci, którzy muszą usuwać nadmiar wody w organizmie – mogą wykorzystać możliwości urządzenia, poprzez systematyczne monitorowanie parametrów.

Trzeba również brać pod uwagę indywidualne predyspozycje pacjentów do obrzęków w poszczególnych segmentach i zróżnicowanej reakcji na proces leczenia czy wykonywane zabiegi. InBody S10 pomaga w monitorowaniu  indywidualnych reakcji badanych, tak aby móc jak najlepiej dobrać spersonalizowany proces leczenia, dostosowany do każdego pacjenta.

Zdj.fragment arkusza wyników InBodyS10

Dzięki analizie segmentalnej możliwe jest wizualne obserwowanie zmiany współczynnika ECW w pięciu segmentach ciała po zmniejszeniu objętości (lub akumulacji) wody w organizmie. Wykres analizy segmentalnej może wykazać, czy wystąpiła redukcja, jeżeli tak –  to czy wystąpiła symetrycznie we wszystkich pięciu obszarach ciała lub czy istnieje określony obszar, który nie reaguje prawidłowo na leczenie – co może wskazywać na wpływ innych czynników lub warunków.

Analiza segmentalna może również zlokalizować potencjalne problemy z redystrybucją wody w organizmie. Jeśli na wyniku badania otrzymamy wysoki wynik współczynnika ECW w jednym z pięciu segmentów, może to wskazywać gromadzenie się wody w tej konkretnej części ciała, co może być oznaką potencjalnego zakrzepu krwi. Lekarze mogą następnie zbadać przyczynę narastania poziomu wody w celu podjęcia leczenia wszelkich ukrytych problemów.

Retencja wody może być też odzwierciedleniem sposobu żywienia. Wiadomo, że dieta odgrywa znaczącą rolę w gospodarce wodnej organizmu. Każda zmiana w diecie może spowodować „skok” lub duży wzrost współczynnika ECW. Informacje te mogą pomóc wykwalifikowanemu dietetykowi w opracowaniu długoterminowych planów żywieniowych dla swoich pacjentów i pomóc jednostkom badawczym, skuteczniej radzić sobie z ich stanami poprzez odpowiednie wybory żywieniowe.

2. Wybór spośród dwóch rodzajów elektrod: typ kontaktowy oraz samoprzylepny.

InBody S10 oferuje dwa zestawy elektrod: opatentowane elektrody dotykowe InBody Touch Type i tradycyjne elektrody przylepne. Elektrody te umożliwiają urządzeniu InBody S10 na testowanie pacjentów w jednej z trzech pozycji: stojącej, leżącej oraz siedzącej. Możliwość korzystania z dwóch różnych zestawów elektrod pozwala na niezwykle wszechstronną pracę InBody S10 bez strat na dokładności i powtarzalności badania. Oto kilka korzyści dla każdego zestawu:

 

  • Elektrody typu dotykowego

ODDZIELNE ELEKTRODY KCIUKOWE dla zachowania POWTARZALNOŚCI I DOKŁADNOŚCI

Elektrody typu dotykowego obejmują elektrody stóp i dłoni, które to też wyposażone są w oddzielne elektrody na kciuk badanej osoby. Te elektrody kciukowe są opatentowaną  technologią InBody, która zapewnia, że ​​pomiary impedancji zaczynają się w tym samym miejscu, za każdym razem. Technologia ta zapewnia wysoki stopień powtarzalności, co jest niezbędne przy określaniu kluczowych wskaźników dla zdrowia, takich jak sucha masa u osób dializowanych.

ŁATWOŚĆ UŻYTKOWANIA I WYGODA

W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrod przylepnych, które wymagają doświadczenia w poprawnej obsłudze, elektrody dotykowe InBody Touch Type z uwagi na swoją budowę z powodzeniem mogą być używane nawet przez osobę mniej doświadczone.

Konstrukcja elektrod przeznaczonych do dłoni InBody Touch Type oraz rozwiązania zastosowane w elektrodach nóg zapewniają, niezależnie od tego, kto przygotowuje pacjenta do testu InBody, że elektrody będą umieszczane za każdym razem w tej samej pozycji. Pomaga to zmniejszyć ryzyko zachwiania powtarzalności, która może wystąpić podczas stosowania elektrod samoprzylepnych.  Osoby obsługujące urządzenie, mogą posiadać różny poziom wiedzy w zakresie mocowania elektrod przylepnych. InBody S10 wprowadzając elektrody Touch Type znacznie ułatwia badanie oraz zwiększa ich powtarzalność. Dodatkowo elektrody umożliwiają wykonanie testów w pozycji leżącej, na pacjentach z oparzeniami ciała, u których nie jest możliwe zastosowanie elektrod przylepnych.

 

  • Elektrody samoprzylepne

Przypadki specjalne

Chociaż dotykowy typ elektrod ma swoje zalety, InBody S10 może wykorzystywać również tradycyjne elektrody samoprzylepne do przeprowadzenia analizy pacjentów, którzy są sparaliżowani oraz tych po operacjach amputacji kończyn. Osoby te mogą mieć trudności z przeprowadzeniem testu z wykorzystaniem tradycyjnych urządzeń InBody, które wymagają ustawienia się i zachowania pozycji wyprostowanej przez cały czas trwania badania. Chociaż ostateczne wyniki dla sparaliżowanych kończyn nie będą porównywalne ze zdrowymi, wyniki dla pozostałych i zdrowych kończyn będą dokładne – w tym najważniejszy współczynnik ECW.

3. Ocena odżywienia za pomocą analizy składu ciała

Ponieważ InBody S10 jest w stanie zmierzyć wodę w organizmie i przeprowadzić pełną ocenę składu ciała, możliwe jest monitorowanie i ocena stanu odżywienia pacjenta. Chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na kondycje organizmu, ogólny jego stan może być lepiej poznany poprzez badanie składu ciała.

W przypadku pacjentów, którzy są leżący lub korzystają z wózka inwalidzkiego czy też mają trudności w korzystaniu z innych metod analizy składu ciała (takich jak ważenie hydrostatyczne), InBody S10 pozwala na poznanie potrzebnych informacji dotyczących stanu odżywienia badanej jednostki z praktycznie zerowym dyskomfortem pacjenta.

 

  • Beztłuszczowa masa ciała

Zdj.fragment arkusza wyników InBodyS10

Słaby stopień odżywienia jest związany z dużą ilością masy tkanki tłuszczowej i niewielką ilością beztłuszczowej masy ciała. Niektóre grupy pacjentów, na przykład osoby starsze, mogą mieć trudności z przeprowadzeniem badania składu ciała,  w szczególności w sytuacji nadmiernej utraty  beztłuszczowej masy organizmu.

InBody S10 zapewnia to, pozwalając tym zagrożonym grupom na badanie w komfortowej i stabilnej pozycji. W przypadku osób starszych, ubytek beztłuszczowej masy ciała jest szczególnie ważny do monitorowania stanu zdrowia, ponieważ nadmierna jej redukcja może również prowadzić do zmniejszenia gęstości kości – co może stanowić poważny problem związany ze zdrowiem tej grupy populacji.

Dodatkowo, urządzenie InBody S10 jest w stanie określić ilość tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczową masę ciała, jak i śledzić te wartości na przestrzeni czasu. Każdy gwałtowny wzrost lub spadek tych parametrów może zostać wykryty i dodany do całego zbioru danych dotyczących ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

 

  • Kąt fazowy

Inną użyteczną wartością, jaką jesteśmy w stanie obserwować wykonując badania modelem InBody S10, jest kąt fazy całego ciała przy użyciu prądu o częstotliwości 50 kHz. Wartości kąta fazowego są również podawane oddzielnie dla każdego z pięciu segmentów ciała. Korzystając z tych wartości, InBody S10 może ocenić, jak silne i jak zdrowe są błony komórkowe w organizmie badanego.

Właściwe odżywianie obejmuje przeciwutleniacze, które mogą chronić jak również odwracać uszkodzenia błon komórkowych. Niewłaściwa dieta działa przeciwnie, uszkadzając komórki i pozwalając wolnym rodnikom oraz innym szkodliwym substancjom dostać się do komórki, powodując  uszkodzenia. Negatywne zmiany w kącie fazowym mogą uwidocznić uszkodzenia, a także odzwierciedlać wpływ złego odżywiania na ciało badanej jednostki.

Zła kondycja błon komórkowych ma swoje odzwierciedlenie w zdrowiu  w dłuższej perspektywie.  Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wartości i użyteczności jaką niesie ze sobą badanie kąta fazowego organizmu.

Kąt fazowy może poprawiać się (wzrosnąć) przy lepszym stanie odżywienia oraz poprawie sprawności  i wydolności fizycznej.

 

To tylko niektóre z głównych aplikacji i funkcji InBody S10. Aby dowiedzieć się więcej o specyfikacji i jego możliwościach, odwiedź stronę produktu InBody S10.  

***

https://inbodyusa.com/blogs/inbodyblog/31432897-the-inbodys10-what-it-is-and-why-you-need-it/

Tłumaczenie Adam Zarzecki – certyfikowany specjalista InBody

Konsultacja naukowo-badawcza – dr n. kf. Joanna Leszczyńska (Zapolska)

 

logo

Copyright © InBody Poland. All Rights reserved. Polityka prywatności. Regulamin sklepu