03.12.2021
Jak ocenić zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie?

Państwa pacjenci w kwestii ilości tkanki tłuszczowej nie powinni polegać tylko na wadze. Osoba, która trenuje, może nie zauważyć efektów, jeśli będzie się opierała na tym, co pokazuje zwykła waga, na przykład łazienkowa. Tymczasem u wielu pacjentów (po włączeniu odpowiedniego planu żywieniowego i aktywności fizycznej) widać wyraźną poprawę sylwetki. Poziom tkanki tłuszczowej ulega zmniejszeniu na rzecz masy mięśniowej. Dlatego wyłącznie regularnie wykonywany pomiar wykazujący zawartość tkanki tłuszczowej jest miarodajny. 

Zawartość tkanki tłuszczowej — norma dla kobiet i mężczyzn

Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest różny dla kobiet i dla mężczyzn. U kobiet prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej powinna stanowić około 20-30% masy ciała, z kolei u mężczyzn – 10-20% masy ciała. Ta dysproporcja wynika z faktu, że ciało kobiety pełni funkcję “magazynu lipidów”, które są wykorzystywane podczas ciąży, porodu czy karmienia piersią. To właśnie dzięki owym lipidom możliwe jest także utrzymanie równowagi hormonalnej.

Jednak Państwa pacjenci muszą zdawać sobie również sprawę z zagrożeń, takich jak zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, która nie jest obojętna dla zdrowia. Wiąże się ona z wieloma schorzeniami, takimi jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, insulinooporność i nadciśnienie tętnicze. Szczególnie niebezpieczny jest nadmiar wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli zlokalizowanej blisko narządów wewnętrznych.

Natomiast zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej u kobiet może na przykład prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Warto zatem, aby uświadomili Państwo swoim pacjentom, jak ważne jest to, aby zawartość tkanki tłuszczowej nie przekraczała normy, ale także nie była poniżej niej.

Co składa się na całkowitą ilość tkanki tłuszczowej w organizmie?

Co składa się na całkowitą tkankę tłuszczową w organizmie? Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że za całkowity poziom tkanki tłuszczowej odpowiadają jej 3 rodzaje:

  • biała tkanka tłuszczowa (WAT) – magazynuje energię w postaci trójglicerydów, które organizm wykorzystuje podczas wzmożonego wysiłku fizycznego,
  • brunatna tkanka tłuszczowa (BAT) – odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała,
  • różowa tkanka tłuszczowa — to nic innego jak podskórny poziom tkanki tłuszczowej powstający u kobiet ciężarnych oraz w okresie karmienia.

 

Oprócz powyższych wyróżnia się jeszcze adipocyty beżowe, które są postacią przejściową pomiędzy komórkami białej i brunatnej tkanki tłuszczowej.

Jak ocenić zawartość tkanki tłuszczowej?

Profesjonalny pomiar tkanki tłuszczowej jest możliwy wyłącznie dzięki zaawansowanym technologicznie urządzeniom, takim jak analizator składu ciała InBody. Im więcej częstotliwości wykorzystuje sprzęt, tym poziom tkanki tłuszczowej jest bardziej zbliżony do rzeczywistości. Do badań naukowych i klinicznych polecamy model InBody 770, który bazuje, aż na 6 częstotliwościach. Tego specjalistycznego urządzenia używają dietetycy i lekarze w centrach leczenia otyłości, szkołach wyższych i klinikach. Mniej zaawansowane modele InBody sprawdzą się natomiast w klubach fitness i gabinetach dietetyków.

Analizator składu ciała kontra fałdomierz i kalkulator tkanki tłuszczowej

Wspominaliśmy o 3 rodzajach tkanki tłuszczowej, jednak warto też nadmienić o typach samego tłuszczu. W organizmie ludzkim mamy 2 jego rodzaje: tłuszcz podskórny oraz trzewny. Funkcjonują one niezależnie od siebie. Tłuszcz podskórny jest najbardziej uzewnętrzniony i widoczny. Można go wyczuć, biorąc do ręki dowolny fałd skórny. Do jego pomiaru najczęściej wykorzystuje się urządzenie nazywane fałdomierzem. Określa on przybliżoną procentową zawartość tkanki tłuszczowej. Wiele badań wskazuje jednak na to, że fałdomierz nie jest miarodajny — nie pokazuje on ilości drugiego rodzaju tłuszczu, czyli tłuszczu trzewnego. To on jest najbardziej niebezpieczny, ze względu na ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Przeprowadzając profesjonalną analizę składu ciała, są Państwo w stanie określić masę tkanki tłuszczowej u pacjentów (podskórnej, trzewnej i otaczającej mięśnie). Analiza mięśniowo-tłuszczowa, którą pokaże urządzenie, jest dla pacjentów impulsem do tego, aby popracować nad swoją sylwetką (na przykład zmniejszyć masę tłuszczową i zwiększyć masę mięśniową).

Kalkulator tkanki tłuszczowej podaje jedynie przybliżone wyniki zawartości całkowitego tłuszczu w organizmie. Bazuje on na wzroście, masie ciała oraz wyniku uzyskanym za pomocą miarki krawieckiej. Jak więc widać, poziomu tkanki tłuszczowej nie powinno się mierzyć, biorąc pod uwagę fałd skórny i wymiary, a jedynie wyniki uzyskane dzięki profesjonalnym urządzeniom, takim jak analizatory składu ciała.

Państwa pacjenci mogą skorzystać z oferty siłowni Maniac Gym, w której przeprowadza się analizę składu ciała z użyciem sprzętu InBody. Dzięki wynikom uzyskuje się rzetelne informacje między innymi na temat zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Na ich podstawie wdrożą Państwo odpowiedni plan żywieniowy i treningowy, który przywróci pacjentom dobrą sylwetkę i co najważniejsze — pozwoli im zachować zdrowie. 

 

logo

Copyright © InBody Poland. All Rights reserved. Polityka prywatności. Regulamin sklepu