Przeciętny dorosły Amerykanin pracuje 47 godzin tygodniowo, a blisko 40% przyznaje się do wyrabiania ponad 50 godzin. To daje przeciętny miesiąc pracy dodatkowo każdego roku porównując do europejskiego pracownika!
Wszystko rozumiemy: jesteś ambitny, zdeterminowany… może nawet trochę przedsiębiorczy. Jesteś pierwszy w pracy i ostatni, który ją opuszcza. Po długim stresującym dniu w pracy martwisz się o rodzinę i osobiste zobowiązania.. a ostatnią rzeczą o której myślisz to ćwiczenia. Jeśli pracujesz za biurkiem i dojeżdżasz do pracy, łatwo wpaść w siedzący tryb życia.
Nie martw się, mamy kilka strategii dla pracoholików z ograniczoną ilością czasu, którzy pragną poprawić skład swojego ciała (szczególnie nadbudować masę mięśniową i zredukować tkankę tłuszczową).
Jeżeli brakuje Ci czasu i chcesz zbudować chudszą, silniejszą formę, ten artykuł jest dla Ciebie.
Dowiedz się więcej o 3 efektywnych strategiach i krokach które możesz podjąć by uzyskać wymarzoną sylwetkę.
Ok, wiemy, że już o tym słyszałeś wcześniej ale powtórzymy to jeszcze raz:
Pod warunkiem, że jesteś częścią garstki ludzi którzy są niezwykle zdyscyplinowani/rozważni/świadomi tego co jedzą. Jedzenie poza domem często stawia nas w niebezpiecznych sytuacjach gdy staramy się poprawić kompozycję składu naszego ciała.
Osoby pracujące długimi godzinami mają tendencję zamawiania jedzenia na wynos lub jedzenia „w biegu” na mieście. Pod koniec męczącego dnia czują, że mają za mało czasu, ochoty i/lub energii by gotować samemu.
Liczby to potwierdzają: Millennialsi aż 44% pieniędzy wydają na jedzenia w formie posiłków spożywanych poza domem, według ostatnich danych USDA (United States Department of Agriculture) o wydatkach na jedzenie.
Nawet pokolenie baby boomers wydaje blisko 40% wydatków na jedzenie, na posiłki poza domem.
Co w tym złego, zapytasz?
Jedzenie poza domem jest jedną z największych przyczyn stawania się otyłym.
Ciężko jest kontrolować ilość dostarczanych kalorii i składników odżywczych, gdy większość restauracji albo a) nie mają informacji dotyczących składników odżywczych w swoich daniach lub b) nie chcą żebyś je znał. Jedząc poza domem, mamy tendencję do spożywania nadwyżki pustych kalorii, a przez to wzrasta ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej.
Właśnie dlatego przygotowywanie posiłków samemu jest tak ważne. Daje ci to bezpośrednią kontrolę nad tym co jesz i pozwala testować różnorodne podejście do diet i zdrowego żywienia, tak aby zobaczyć który sposób działa najlepiej przy poprawie składu ciała (a zdrowie jelit to dodatkowa korzyść). Nawet jeśli gotowanie nie sprawia Ci przyjemności, postaraj się trzymać tych zasad przez kilka tygodni i zobacz jak odpowie na nie twoje ciało.
– Dowiedz się jaką masz podstawową przemianę materii (inaczej BMR – minimalna dzienna ilość kalorii, którą powinieneś spożyć aby pokryć podstawowe funkcjonowanie organizmu). To pomoże Ci określić ile kalorii powinieneś spożywać aby zoptymalizować swoją dietę i osiągnąć cel, niezależnie czy jest to wzrost tkanki mięśniowej czy redukcja tkanki tłuszczowej.
Po zapracowanym dniu, chcesz jak najefektywniej wykorzystać czas który ci pozostał. Jeśli chcesz poprawić swoją beztłuszczową masę ciała i uzyskać wymodelowany, zdrowy wygląd w najkrótszym możliwym czasie, trening oporowy i trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) będą najlepszym wyborem. Odkryjmy naukę stojącą za tym.
Trening oporowy
Trening oporowy jest powiązany z tyloma złymi skojarzeniami, ile ma zalet. Po pierwsze, popatrzmy na korzyści. Trening oporowy, co oznacza, że siłowy trening polega na użyciu jakiejkolwiek z form oporu, pozytywnie wpłynie na:
Jest wiele mitów krążących wokół treningu oporowego i treningu siłowego, co może sprawić, że niektórzy mogą mieć opory przed włączeniem ich do swojej fitnessowej rutyny. To dwa z największych mitów:
Trening oporowy na początku może się wydawać onieśmielający/przytłaczający, ale wykonywanie większej ilości powtórzeń takich ćwiczeń jak wyciskanie na ławce lub dodatkowe ćwiczenia z hantlami w domu pomogą ci zbudować tkankę mięśniową.
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)
Trening interwałowy o wysokiej intensywności lub inaczej HIIT, jest typem treningu który polega na szybkich, intensywnych ćwiczeniach przerywanych krótkimi odpoczynkami.
Jeśli Twoim głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej w jak najszybszym czasie, a nie zależy ci na wzroście tkanki mięśniowej, HIIT jest sprawdzoną drogą do osiągnięcia celu.
Badania pokazują, ze HIIT jest jednakowo korzystny, lub nawet lepszy niż ćwiczenia cardio dla ogólnego zdrowia sercowo-naczyniowego.. oraz bardziej efektywnym.
Jedno zastrzeżenie: jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, HIIT może nie być bardziej efektywny niż tradycyjne równomierny trening cardio (m.in. szybki marsz/jogging/bieganie po bieżni) aby szybko redukować tkankę tłuszczową. Trening interwałowy o wysokiej intensywności jest jedną z najlepszych opcji treningowych na zmniejszenie ilosci tkanki tłuszczowej i poprawę kompozycji składu ciała.
Śledzenie swojego postępu jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić by zachęcić się do długotrwałego poświęcenia do dobrego jedzenia i ćwiczenia. Spędzając długie godziny przy biurku lub załatwiając sprawy i wykonując telefony cały dzień, podczas gdy próbujesz zdrowo się odżywiać i ćwiczyć, ostatnią rzeczą o której pomyślisz to kalkulacja jak twoje ciało się zmienia.
Tak jak już wspomnieliśmy, prowadzenie dzienniczka żywieniowego jest dobrym sposobem na śledzenie co jesz z upływem czasu oraz robienie notatek jak różne jedzenia wpływają na twoje samopoczucie.
Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie z wyprzedzeniem i spisywanie rutyny treningowej.
Jednak oprócz sprawdzianu fizycznego i testów z laboratorium, jak możesz śledzić postępy swojego zdrowia fizycznego poza widocznym spadkiem masy ciała czy zmianą BMI- indeksu masy ciała?
Analiza Składu Ciała
Śledzenie postępów składu ciała daje ci obiektywne wyniki metryczne, na których ci zależy: przyrost beztłuszczowej masy ciała oraz redukcję tkanki tłuszczowej. I jakie to jest proste! Badanie analizy składu ciała trwa krócej niż minutę i jest niezbędnym narzędziem w pokazaniu prawidłowości i odchyleń wielu parametrów. Na podstawie danych z analizy będziesz w stanie wprowadzić modyfikacje oraz dopracować metody które pomogą ci osiągnąć cel. Nie masz czasu do zmarnowania będąc tak zajętą i zabieganą osobą.
Cykliczne badania składu ciała mogą zapewnić, że jesteś na dobrej drodze do spełnienia swoich fitnessowych celów.
Najlepszym sposobem podejścia do trzymania dobrej formy dla ciebie, zajętej osoby pracującej, będzie 1) pomoc w znalezieniu odpowiedniego balansu pomiędzy pracą, zdrowiem i zabawą oraz 2) równowagi, która będzie się pokrywać z osobistym celem kompozycji składu ciała.
Jeśli twoim celem jest zbudowanie beztłuszczowej masy ciała przy zachowaniu niskiej procentowej tkanki tłuszczowej, trening oporowy jest sprawdzonym sposobem osiągnięcia go. Oczywiście to co jesz i w jakich ilościach również bardzo mocno wpływa na wyniki. Na przykład, badania wykazują, że jedzenie 15% kalorii więcej niż zalecana dzienna wartość aby utrzymać masę ciała jest optymalna do wzrostu beztłuszczowej masy ciała.
Jeśli starasz się zredukować tkankę tłuszczową, wysmuklić ciało w jak najkrótszym czasie, trening interwałowy o wysokiej intensywności jest świetną opcją.
Niezależnie od typu ćwiczeń który najlepiej pasuje do twojego zabieganego życia, jedz dobrze, ćwicz i śledź swoje postępy, włącznie z wynikami analizy składu ciała! Następne pokolenie ludzi sukcesu, dyrektorów, przedsiębiorców i wielkich myślicieli już używa tego wysoko strategicznego, opartego na danych podejścia. Jeśli nie dołączyłeś jeszcze do zwolenników kontroli składu ciała, może czas zacząć.
Nie poddawaj się siedzącemu trybowi życia! Nawet z nawałem pracy, który masz na głowie, małe, stopniowe zmiany w diecie i ćwiczeniach mogą czynić cuda w poprawie twojego zdrowia.
***
Artykuł oryginalny: How to get fit when you work crazy hours
Scott Christ is a health and wellness entrepreneur, writer, and website strategy consultant. He’s also the creator of the world’s healthiest plant-based protein powder.
Tłumaczenie – inż. Klaudia Justyna Kurzacz – Międzynarodowy Instruktor Personalny Fitness i Kulturystyki IFBB oraz PZKFiTS
Konsultacja naukowo-badawcza – dr n. kf. Joanna Leszczyńska (Zapolska)