29.11.2021
Urządzenie do mierzenia tkanki tłuszczowej

Państwa pacjenci/klienci ufają jedynie temu, co pokazuje klasyczna waga? Czas to zmienić i postawić na profesjonalny pomiar tkanki tłuszczowej. A dlaczego nie warto wierzyć wynikom zwykłej wagi? Ponieważ nie pokazuje ona rzeczywistego składu ciała. Wszystkie wzory opierające się na wadze i wzroście nie uwzględniają cech ciała Państwa pacjentów/klientów. Tymczasem tym, co ma naprawdę ogromne znaczenie, jest stosunek tkanki tłuszczowej do masy mięśniowej.

Przedstawiamy analizatory składu ciała InBody — urządzenia niezbędne w diagnostyce i profilaktyce zdrowotnej. Wykorzystają je Państwo w gabinetach dietetycznych i lekarskich, szkołach, aptekach i klubach fitness. Dzięki temu będą Państwo mogli opracować skuteczne plany treningowe,  żywieniowe i leczenia dla swoich pacjentów/klientów.

Analizator składu ciała, czyli profesjonalny sprzęt do pomiarów

Zanim przejdziemy do pomiaru tkanki tłuszczowej, wyjaśnimy, czym jest masa ciała. To nic innego jak suma zawartości wody w organizmie, białka, substancji mineralnych, tkanki mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Kiedy wszystkie parametry pozostają w normie, mówimy o dobrym wyniku analizy składu ciała.

Zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej — jak je wykryć?

Pomiar tkanki tłuszczowej pacjentów/klientów pomaga wykryć otyłość i inne choroby cywilizacyjne. Co jednak składa się na ową zawartość tkanki tłuszczowej? Masa tkanki tłuszczowej jest sumą tkanki tłuszczowej podskórnej, trzewnej oraz otaczającej mięśnie.

Warto wspomnieć również o tym, że analiza tłuszczowo-mięśniowa mówi wiele o typie sylwetki Państwa pacjentów/klientów. Wyróżnia się trzy typy sylwetki:

  • C- słabą,
  • I- idealną,
  • D- silną.

Wiedzą już Państwo, że w skład masy ciała wchodzą tkanka tłuszczowa, masa mięśniowa i zawartość całkowitej wody w organizmie. Zatem masa ciała to także masa mięśni szkieletowych, gładkich i mięśnia sercowego. Oczywiście masę mięśni szkieletowych można zwiększyć odpowiednimi treningami i właściwym żywieniem.

Nasze profesjonalne urządzenie rozróżnia czy podczas stosowania diety, zmniejszenie się masy ciała jest skutkiem ubytku tłuszczu, ubytku wody, czy może mięśni. Zwykła waga jest w stanie wskazać jedynie masę ciała bez wskazania konkretnych parametrów. Stąd sama waga ciała jest niemiarodajna, ponieważ nie pokazuje danych takich jak zawartość tłuszczu, mięśni i wody w organizmie pacjent/klienta.

Pomiar tkanki tłuszczowej — kiedy jest konieczny?

Aby określić poziom tkanki tłuszczowej, trzeba przeprowadzić badanie analizatorem składu ciała. Jest to konieczne zwłaszcza u pacjentów/klientów, którzy trenują i uprawiają sporty. Jednak pomiaru tłuszczu powinny dokonać także wszystkie te osoby, które chcą zadbać o prawidłowe parametry swojego organizmu (i tym samym poprawić swoje zdrowie i dobre funkcjonowanie).

W klubach fitness nasze urządzenia są wprost nieocenione. Oprócz pomiaru masy ciała dokonują pełnej analizy składu ciała. Dzięki temu dietetycy i trenerzy mogą lepiej dopasować plan treningowy i żywieniowy do konkretnej osoby.

Technologia BIA a analiza składu ciała

Nasze urządzenia InBody wykorzystują impedancję bioelektryczną (bioimpedancję elektryczną BIA). A czym jest owa bioimpedancja? Wykorzystuje ona opór elektryczny tkanek, dzięki czemu pozwala na szybką, prostą i bezbolesną analizę składu ciała. Oczywiście bioimpedancja elektryczna to jedna z najlepszych i najpopularniejszych metod badania składu ciała. Jej alternatywą jest ważenie hydrostatyczne oraz badanie DEXA. To ostatnie jest uznawane za złoty standard wśród pomiarów.

Nasze urządzenia InBody nie wykorzystują danych empirycznych, które oddalają oszacowane wyniki od stanu rzeczywistego.

Pomiar tłuszczu wisceralnego — jakie są normy?

Według ogólnie przyjętych norm całkowita zawartość tłuszczu u mężczyzn powinna wynosić 10-20%. Warto jednak dodać, że minimalna ilość tłuszczu to 3%. Natomiast u kobiet wartość ta wynosi od 18-28%. Z kolei niezbędna minimalna ilość tkanki tłuszczowej u kobiet to 12%.

Tłuszcz wisceralny jest nazywany tłuszczem trzewnym, czyli związanym z narządami wewnętrznymi. Jego nadmierny wzrost powoduje otłuszczenie organów wewnętrznych, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia Państwa pacjentów/klientów. Dobra wiadomość jednak jest taka, że tłuszcz trzewny jest tłuszczem dietozależnym. Dlatego dzięki odpowiedniemu programowi żywienia i aktywności fizycznej, można walczyć z jego nadmiarem.

Nasze urządzenia do pomiaru masy mięśniowej i tłuszczowej zastosują Państwo w leczeniu nadwagi i otyłości, ale także w prewencji chorób cywilizacyjnych. Do każdego modelu InBody dołączona jest instrukcja obsługi. Zapewniamy także dostęp do materiałów szkoleniowych oraz organizujemy szkolenia personelu online. Nasze sprzęty są wygodne i proste w obsłudze — za sprawą wyświetlaczy LCD, jak również alkalicznych baterii AA (w zależności od modelu). Każde urządzenie dysponuje wbudowaną pamięcią, która umożliwia monitorowanie wyników (co w przypadku kontroli stanu zdrowotnego jest bardzo dużym ułatwieniem), a także oprogramowaniem na komputer, gdzie możemy przechowywać wszystkie wyniki badań, a także wysyłać je drogą mailową do pacjenta.

logo

Copyright © InBody Poland. All Rights reserved. Polityka prywatności. Regulamin sklepu